HA Cluster State version Inconsistency In Cluster

Vmware HA Cluster üzerinde yaşanan sorunlar sonrasında Vsphere HA Detected an HA cluster state version inconsistency in cluster şeklinde hata alabilirsiniz. Bu hata host üzerindeki servisleri restart ederek ya da reconfigure HA diyerek çözümlenebiliyor, ancak bu iki işlemin işe yaramadığı durumlarda mevcut.

Bu durumda hata veren host veya hostlar üzerinde ki disk durumlarını kontrol etmekte fayda var. Hosta ssh ile bağlanıp

vdf -h komutu ile disk doluluk durumu görüntülenebilir.

Disk durumda çıktısında benim karşılaştığım case’de var partition’ı dolmuştu. Var partition’ını kontrol edildiğinde içerisinde mili2.log dosyaları olduğu görüldü. Bu dosya host custom Iso ile kurulduğunda ortaya çıkan ve emulex hba driverlarının loglarını üreten bir dosya. İçerisine log yazıldıkça dosya büyümüş ve /var partition’ını doldurmuş.

İlk etapta /etc/config/EMU/mili/libmili.conf dosyasını vi editor ile açıp MILILogLevel değerini 0 olarak ayarlayarak sistemin bundan sonra log üretmesinin engellenmesi gerekli. Daha sonra ise var/log/EMU/mili/mili2d.log dosyası silinerek sorun çözülebilir.

Değişikliklerin devreye girmesi için

/etc/init.d/hostd restart komutu ile hostun servislerini restart edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.