VCenter HA (VCHA) Setup

Vcenter 6.5 sonrasında gelen vcenter server HA özelliği ile vcenter server appliance’larda çalışma sürekliliği sağlanabiliyor. Vcenter HA özelliği aktif edildiğinde aktif, pasif ve witness olmak üzere toplam 3 adet vcenter appliance’a sahip olacağız. Bu yapılandırma için ek bir lisansa ihtiyaç duyulmamaktadır.(Vcenter HA yalnızca VCSA (linux vcenter) olan sistemler yapılandırılabilir. Vcenter 7.0 ile birlikte windows vcenter kalkmıştır). Yapıyı aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Vcenter HA yapılandırması için 2. bir network gerekmektedir ve bunun management networkten ayrı olması önerilir. VCHA isimli bir port group yaratıyoruz.

Vcenter HA aktif etmek için Vcenter–> Configure –> Vcenter HA sekmesine tıklıyoruz.

Setup VCenter HA diyerek devam ediyoruz. Automatic deploment ile devam edeceğiz ve tüm ayarlar otomatik olarak geçekleştirilecek. Biz sadece vcenter nodelar için newtwork adapter ve datastore seçeceğiz.(Witness node için management değil yalnızca ha networku seçilir. Witness node hiç bir zaman primary node olmaz.)

Next diyerek 2. kısım olan ip settings sayfasına geçiyoruz. Bu sayfa da HA için oluşturulan networke ait ip bilgilerini giriyoruz.

Finish diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Yapılandırma sonrasında Vcenter serverınızı HA modunda kullanıyor olacaksınız. Vcenter HA ekranında initiate failover diyerek failover testi gerçekleştirebilirsiniz ya da remove VCenter HA diyerek configi kaldırabilirsiniz.

2 Replies to “VCenter HA (VCHA) Setup”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.