Exchange Server Atılan Maillerdeki İp Adresi Ve Sunucu Adını Gizleme

Exchange Server kullanıyorsanız mail attığınızda alıcı taraftaki kişi mail header’ını analiz ettiğinde yapınızda kullandığınız exchange server ip adresini ve hostname’ini görebilir ( Mail header analiz etmek için Microsoft Connectivity Analyzer web sitesini kullanabilirsiniz). Şirket içerisine kullanılan bu bilgileri mail header’ından kaldırmak mümkündür. Öncelikle Exchange Management Shell açılır ve Send Connectorler listelenir.

Get-SendConnector 

Eğer yapıda birden fazla send connector var ise internete çıkış sağlayan connector kullanılmalıdır. Daha sonra aşağıdaki komut ile exchange sunucu ip adresi ve hostname’i mail header’ından kaldırabilirsiniz.

Get-SendConnector “Send Connector Adı” | Remove-ADPermission -User “NT AUTHORITY\ANONYMOUS LOGON” -ExtendedRights ms-Exch-Send-Headers-Routing

Komut girildikten sonra senkronizasyonu beklemeden işlemin hemen devreye girmesini istiyorsanız;

Start-Edgesynchronization -Server “Mailbox Sunucu Adı”

komutunu kullanabilirsiniz. Eğer sunucu bilgilerinin tekrar mail header üzerinde görünmesini isterseniz ;

Get-SendConnector “Send Connector Adı” | Add-ADPermission -User “NT AUTHORITY\ANONYMOUS LOGON” -ExtendedRights ms-Exch-Send-Headers-Routing

komutunu kullanabilisiniz.

 

One Reply to “Exchange Server Atılan Maillerdeki İp Adresi Ve Sunucu Adını Gizleme”

  1. Bu şekilde devam etmenizi istiyoruz. Çok faydalı bir anlatım şekliniz var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.