vCenter 7.0 u2 Upgrade

  • Yükseltme öncesinde mutlaka uyumluluk için VMware Product Interoperability Matrix ‘e göz atmak gerekiyor.
  • vCenter Server 6.5 ve sonraki sürümlerden vCenter Server 7.0’a upgrade işlemi gerçekleştirilmektedir.
  • Upgrade pathlerini kontrol ettikten sonra kullanmış olduğumuz 3.party yazılımlarının uyumluluklarını kontrol etmemiz gerekmektedir. Örneğin backup ve monitoring yazılımları
  • vCenter Server 5.0, 5.1, 5.5 veya 6.0’dan yükseltme işlemi için öncelikle 6.5 veya sonraki sürümlere yükselterek  ardından vcenter server 7.0 ‘a geçebilirsiniz.
  • vCenter Server 7.0 yükseltme işlemi için Graphical User Interface (GUI), Command Line Interface (CLI) Installer  yöntemlerini kullanabilirsiniz.

vCenter Upgrade workflow

Vcenter Server appliance arayüzüne https://hostname(IP Adresi):5480 adresimize giriş yapıyoruz ve update kısmında bekleyen update’i görüyoruz.( Update öncesi vcenter’ın backupını almayı unutmayın.)

Artık update patchimizi kurmak için Stage Only diyoruz. Staging işlemi tamamlandıktan sonra artık yapımızı update etmek için Install diyoruz.

Karşımıza install update menüsü açılıyor burada bize lisans sözleşmesi ve VMware müşteri deneyimleri programına katılmak istiyormusun diye soracaktır. Gerekli bölümleri doldurdukdan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Son olarak bize kurulum öncesinde yedek aldıysak belirtmiş olduğu check boxın işaretlenmesini istiyor ve kurulumun ne kadar süreceğinin bilgisini veriyor. Kontrollerimizi tamamladıkdan sonra Finish diyerek kuruluma başlıyoruz.

Installation succeeded dedikten sonra update işlemimiz tamamlanmış oluyor.

İşlem tamamlandıktan sonra Vcenter versiyonumuzun 7.0.2 olduğunu göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.